تبلیغات
حامد - مصاحبه با روبرتو کارلوس

مصاحبه با روبرتو کارلوس [ورزشی , ]

مصاحبه با روبرتو کارلوس

الگوی من مارادوناست!

با وجود اینكه تازه از تمرین بازگشته بود اما «پا اتمى» با گشاده رویى خاصى پذیراى ما شد. به سئوالات بى شمارى كه به انگلیسى و اسپانیایى پیش رویش قرار داشت، نگاهى انداخت و لبخندى سراسر صورتش را پوشاند. لنگ لنگان به سوى مركز پزشكى رئال رفت و روى پله هاى آن نشست. روبرتو كارلوس، سلطان چپ  پاهاى فوتبال، كم كم خود را آماده مى كرد تا به تمام سئوالات خوانندگانش در سرتاسر جهان پاسخ دهد.

• • •

•به یاد ندارم بازیكنى در كناره هاى زمین قدرت و تكنیك تو را یكجا با هم داشته باشد. آیا سبك بازى تو تاثیر گرفته از بازیكن خاصى بوده است؟
بله! جونیور كه در تیم برزیل در جام جهانى ۸۲ بازى مى كرد. او در زمان خود، كامل ترین بود و من همیشه حركاتش را به دقت زیر نظر داشتم. با اینكه راست پا بود ولى سبك بازى اش بسیار شبیه من بود. یك بازیكن كنارى كاملاً تهاجمى بود. در اصل من یك پیستون بودم ولى در ایتالیا یاد گرفتم كه در كارهاى دفاعى نیز شركت كنم این كار باعث مى شد حریفانم تحت فشار بیشترى باشند. من كم كم تبدیل به یك بازیكن كنارى كامل شدم. در این پست من بسیار راحت تر بودم. ولى خوب همگان مى دانند كه برزیلى ها بیشتر از آن كه دفاع كردن را دوست داشته باشند عاشق حمله كردن هستند. همیشه خواسته ام مثل جونیور باشم.
•با توجه به اینكه برزیلى ها فوتبال را در ساحل و بدون هیچ آموزش خاصى یاد مى گیرند چرا اینقدر موفق هستند؟ همه مى دانند بازى كردن در سواحل چقدر سخت است. شاید شن هاى سواحل برزیل با جا هاى دیگر فرق دارد؟
چه تعبیر زیبایى! بله درست است تمام كودكان برزیلى فوتبال را از ساحل شروع مى كنند. این مسئله هیچ ربطى به شن و ماسه ساحل ندارد. مهمترین قضیه در این مورد خاص استعداد و شخصیت منحصر به فرد برزیلى هاست.در سراسر برزیل بازیكنان بسیار بزرگى وجود دارند. در هر استان و ایالت برزیل كه شما پا بگذارید با این جوانان پرشور روبه رو مى شوید. در شهرهایى كه ساحلى نیستند شما جوانان هجده یا نوزده ساله اى را مى بینید كه با توپ حركات خارق العاده اى را انجام مى دهند مردم در همه جا به بازى فوتبال مشغولند. برزیل همزمان مى تواند ده تیم ملى قدرتمند داشته باشد كه هیچ یك برترى خاصى بر دیگرى نداشته باشد. این مزیت فقط مخصوص برزیلى ها است. شما در هیچ كجاى دنیا چنین پتانسیلى را نمى توانید پیدا كنید. شخصیت برزیلى ها طورى است كه از تمام وقت شان لذت مى برند. نمى خوام بگویم آنها بى مسئولیت هستند اما فوتبال را فقط براى تفریح و لذت بازى مى كنند. این مساله به اضافه استعداد خدادادى كه برزیلى ها دارند ما را از بقیه دنیا متمایز كرده است. بازیكنان برزیلى در هر پستى كه بازى مى كنند عاشق حركات پا به توپ هستند.

•هنگامى كه بچه بودید ستاره محبوبتان چه در عرصه فوتبال و چه در سایر ورزش ها چه كسى بود و چرا؟
بدون هیچ تردیدى مارادونا. او یك استثنا بود او تنها كسى بود كه فوتبال را به معناى واقعى آن بازى مى كرد. همه از دیدن بازى هاى او لذت مى بردند. در برزیل همه از پله صحبت مى كنند اما من هرگز بازى هاى او را ندیده ام براى مردم كشورم، پله سلطان فوتبال است اما براى آدمى مثل من كه بازى هاى او را از نزدیك ندیده مارادونا بهترین است. یك پدیده حالا چه فرقى مى كند كه او یك آرژانتینى باشد.
•آیا تا به حال مو داشته اید؟ فرض كنید الان مو داشتید چه مدلى را براى اصلاح انتخاب مى كردید؟
بله من زمانى مو داشتم آن هم موهایى فرفرى. از آن جایى كه بسیار زشت به نظر مى رسید و نمى توانستم آنها را مدل آفریقایى آرایش كنم بالاخره تصمیم گرفتم از شر آنها خلاص شوم. در یكى از جشن هاى تولد پسرم بالاخره دل را به دریا زدم و آنها را از ته تراشیدم.
•ضرباتت ویران كننده است چگونه به این درجه از قدرت و مهارت دست پیدا كردى؟ آیامى توانى یك اسب را با یك شوت سركش از پاى درآورى؟
یك اسب! فكر نكنم. پدرم همیشه عادت داشت نحوه درست ضربه زدن به توپ را به من آموزش دهد. او با من تمرین مى كرد اما قدرت پاهایم امرى طبیعى است.
•مى خواهم راجع به آن ضربه آزادى كه در مقابل فرانسه به ثمر رساندى سوال كنم. بعضى از دانشمندان معتقدند كه پیچش توپ به آن شكل با ضربه بیرون پا تقریباً غیرممكن است. به نظر خودت آیا هنگامى كه به توپ ضربه مى زدى به آن كات دادى؟
مى خواهید بدانید چگونه این كار را انجام دادم؟ حقیقتش خودم هم نمى دانم. ضربات آزاد بكام معمولاً فرم و شكل خاصى دارند او به سمت توپ حركت مى كند و با گول زدن دروازه بان توپ را وارد دروازه حریف مى كند. اما ضربه من بسیار متفاوت بود در حالى كه توپ به سمت خارج مى رفت ناگهان در بین راه تغییر مسیر داد. هیچ توصیفى هم نمى توانم براى آن بدهم. توپ بسیار سبك بود و به خوبى در هوا حركت مى كرد درست مثل توپى كه بچه ها با آن بازى مى كنند ولى واقعاً ضربه محكمى به آن زدم. در عین محكمى با دقت فراوان این كار را انجام دادم. معمولاً زدن ضربه با بیرون پا بسیار مشكل است انتظار نداشتم توپ از مسیر دروازه منحرف شود وقتى چنین شد بسیار تعجب كردم تقریباً مطمئن شده بودم كه توپ به بیرون مى رود كه ناگهان با چرخشى عجیب مجدداً به سمت دروازه تغییر مسیر داد، توپ در حالى وارد دروازه فرانسه شد كه من اصلاً باور نمى كردم. گلى بسیار عجیب و غریب بود هر گاه آن را به یاد مى آورم مطمئن مى شوم كه دیگر كسى نخواهد توانست ضربه اى مثل آن بزند.

•سرسخت ترین بازیكنى كه تاكنون مقابلت قرار گرفته چه كسى است؟
بدون تردید لوئیس فیگو. وقتى براى بارسلون بازى مى كرد غیرقابل مهار بود. امیدوارم در اینتر موفق باشد.
•آیا تا به حال شده روبه روى آینه بایستى و با دقت به ران هاى با ابهتت نگاه كنى. مى دانى اندازه دقیق آنها چقدر است؟ مى گویند براى انتخاب شلوار همیشه مشكل دارى و به همین دلیل شلوار هاى مخصوص سفارش مى دهى؟
نه احتیاجى نیست جلوى آینه بایستم اندازه ران هایم را مى دانم. دور ران پاى چپم ۵۸ سانتى متر است و اندازه دور ران پاى راستم شصت سانتى متر. این را هم اضافه كنم كه حجم عضلاتم كاملاً طبیعى است چرا كه در خانواده من این مسئله موروثى است. من اصلاً با وزنه و این قبیل چیز ها كار نمى كنم. شاید به دلیل حجم بالاى عضلات ران هایم است كه مجبورم شلوار هاى سایز بزرگ بخرم ولى احتیاجى نیست كه براى دوخت شلوار سفارش بدهم. شلوار هاى جین موجود در بازار هم خوشبختانه سایز بزرگ هستند.
•سئوالى همیشه در ذهنم بوده كه جوابى براى آن نمى یابم. آیا كهكشانى ها واقعاً با تمام وجود براى رئال به میدان مى روند؟ به نظر مى رسد در تمرین به تنها چیزى كه بازیكنان رئال فكر نمى كنند فوتبال است حتى شنیده مى شود كه زمان تمرینات و وعده هاى غذایى را نیز بازیكنان تعیین مى كنند؟
نه، نه اصلاً اینطور نیست. تمام اخبارى كه در رابطه با كهكشانى ها شنیده مى شود ساخته و پرداخته ذهن مطبوعات است. لقب كهكشانى واقعاً بازیكنان رئال را آزار مى دهد. رئال سمبل یك باشگاه بزرگ، پرافتخار و داراى تاریخ سراسر غرور است كه از هر كهكشانى مهم تر و بزرگ تر است. طرفداران و هواداران نباید این مسائل را با هم قاطى كنند. در مورد بازیكنان فقط یك مساله وجود دارد. اگر ما را به عنوان كهكشانى نام مى برند فقط به این خاطر است كه هر كدام از ما جام هاى زیادى را كسب كرده ایم از عنوان قهرمانى در جام جهانى گرفته تا فینال هاى مهم مثل جام قهرمانان اروپا و... مردم فكر مى كنند قدرت ما ماوراى دیگر بازیكنان است در صورتى كه ما هم مثل سایر بازیكنان دنیا هستیم.
•هنگامى كه دیوید بكام با رئال به توافق رسید و به برنابئو قدم گذاشت آیا از اینكه چهره معروف و خوش قیافه اى چون او همبازى تان مى شود ناراحت نبودید؟
حقیقتش چرا، خیلى ناراحت و نگران بودم. اصلاً این مسئله مرا عذاب مى داد. دیوید حقیقتاً جذاب و خوش تیپ است. ولى خب مدت این نگرانى بسیار كوتاه بود. حالا از اینكه مى بینم دیوید و همسرش ویكتوریا در اینجا هستند بسیار خوشحالم. ویكتوریا زن خوش شانسى است كه همسرى مثل دیوید دارد آنها خانواده بسیار خوبى هستند مردم آنها را تحسین مى كنند و در سراسر جهان به آنها علاقه دارند.
•از اینكه باید همه جا به مردم امضا بدهى و جواب محبتشان را بدهى چه احساسى دارى؟
سعى مى كنم با نهایت ادب و احترام و به معمولى ترین شكل ممكن این كار را انجام دهم. ولى نكته مهم اینجا است كه تا قبل از اینكه به مساله عادت كنى كمى حركات مردم برایت عجیب و غریب است. مردم به من به عنوان یك الگو نگاه مى كنند كسى كه در تمام جهان معروف و مشهور است. تنها كارى كه مى توانم انجام دهم این است كه مثل گذشته ساده باشم و خودم را گم نكنم. احساس خوبى به من دست مى دهد وقتى مى بینم مردم تا این حد به من علاقه دارند ولى واقعاً بگویم من خودم را تا این حد بزرگ و محبوب نمى دانم. فقط فوتبالیست معمولى هستم كه شانس به من روى كرده تا در بهترین تیم ملى دنیا و بهترین تیم باشگاهى جهان توپ بزنم و مورد لطف و محبت مردم قرار گیرم. همین!
•استیو مك منمن مى گفت شما همیشه پیراهن هاى خیلى زشتى به تن مى كردید. آیا از زمان حضور بكام به عنوان سمبل مد دنیا در مادرید سلیقه شما هم عوض شده است؟
نه اتفاقاً دیوید پیراهن هاى خیلى زشت ترى نسبت به من مى پوشد، پاره و سوراخ سوراخ. شاید به علت اینكه او خوش قیافه است مردم توجه چندانى به لباس هایش نمى كنند ولى خوب من چون میمیك صورت او را ندارم همه به لباس هایم توجه مى كنند. اما در هر صورت استیو ذاتاً آدم دروغگویى است چرا كه تمام پیراهن هایى كه در آن موقع مى پوشیدم نو بودند. شاید كمى عجیب و غریب بودند اما همیشه نو و زیبا بودند. استیو اغلب لباس هایش شیك و تمیز بودند اما هیچ كس حتى نگاهى هم به او نمى انداخت. از آنجا كه صورت زشتى داشت لباس هاى بسیار شیكى مى پوشید ولى من برعكس او بودم چون از او خوش قیافه تر بودم لباس هاى معمولى مى پوشیدم. استیو همیشه سعى مى كرد توجه مردم را از صورتش به لباس هایش منحرف كند.
•پنج تن از بهترین بازیكنان برزیل را در تمام دوران فوتبال كشورت چه كسانى مى دانى؟
در تمام تاریخ! سئوال بسیار سختى است اما من از فالكائو، رونالدو، روماریو، كافو و البته جونیور نام مى برم.
•پس خودت چى مى شى؟
(در حالى كه مى خندد) شما از من فقط نام پنج نفر را خواستید نه بیشتر!
•اخیراً مشكلاتى در رابطه با نژادپرستى در اسپانیا به وجود آمده آیا فكر مى كنى این مشكل خیلى جدى است آیا خودت تا به حال قربانى توهین هاى نژادپرستانه در رئال شده اى و نظرت در رابطه با جنجال تازه حمایت رئال از نئونازى چیست؟
نژادپرستى نه تنها در اسپانیا بلكه در تمام جهان تبدیل به یك معضل اساسى شده است. هر جا كه براى بازى مى روید انسان هایى با نیات بد به ورزشگاه ها مى آیند؛ آدم هاى بدى كه هیچ احترامى براى سایر انسان ها قائل نیستند. اینكه انگلیسى ها مى گویند اسپانیا كشورى است كه در آن نژادپرستى بیداد مى كند باید هر چه زودتر متوقف شود. همه كشورها در این زمینه سعى مى كنند دیگرى را بدتر جلوه دهند و متاسفانه رقابت سختى هم با یكدیگر دارند. اسپانیا، ایتالیا، انگلیس، برزیل همه سعى دارند خود را مبرا جلوه دهند و دیگرى را مقصر. فكر نمى كنم اسپانیا وضعیت بدترى نسبت به سایر كشورها در خصوص نژادپرستى داشته باشد. البته قبول دارم در اسپانیا مشكلاتى وجود دارد اما باید پذیرفت كه اوضاع بدتر از سایر كشورها نیست. خود من هم در اسپانیا در این خصوص مشكلاتى داشته ام اما تا به حال هیچ كس آزارى به من نرسانده است. همیشه باید قادر باشید مردم را آنچنانكه هستند ببینید نه آنچنانكه حس مى كنید. همیشه باید صادق بود. خود من هم مثل بازیكنان بسیار دیگرى مثل رونالدینیو، اتوئو، رونالدو، موسامپا، پریرا آنیرى، ویرا و خیلى هاى دیگر مورد هتاكى و فحاشى قرار گرفته ام (حتى جدیداً به پله هم توهین مى شود) واقعاً جاى تاسف است كه چنین انسان هاى احمقى هنوز در دنیا وجود دارند.
•آیا سرگرمى غیرعادى هم دارى؟
نه آنچنان. ولى عاشق اتومبیل هستم. زمانى كه در برزیل بودم چند اتومبیل داشتم .در اسپانیا هم یك اتومبیل از نوع فرمول یك دارم حتى با كلارنس سیدورف به طور شریكى یك تیم در مسابقات موتورسوارى سوپربایك GP داریم. هر وقت بتوانم به دیدن مسابقات موتورسوارى و فرمول یك مى روم. واقعاً عاشق ماشین هاى فرمول یك هستم و از آن بدتر آرزو دارم روزى در پیست بتوانم به عنوان راننده رقابت كنم. در خانه هم كه هستم پلى استیشن (Playstation) بازى مى كنم درست مثل سایر فوتبالیست ها. به غیر از اینها تفریح خاص دیگرى ندارم.
•هنگامى كه واندرلى لوكزامبورگو مربى كنونى رئال عهده دار هدایت برزیل بود چندان موفق نشان نداد به طورى كه حتى صعود شما به جام جهانى ۲۰۰۲ نیز به سختى امكان پذیر شد اما با آمدن لوئیز فیلیپه اسكولارى اوضاع تغییر كرد به نحوى كه حتى قهرمان جام جهانى شدید علت را در چه مى دانید؟
مشكلات لوكزامبورگو، شخصى بودند و به همین خاطر بود كه او مجبور شد تیم را ترك كند. اگر او به كارش ادامه مى داد مطمئن باشید با او هم مى توانستیم قهرمان جهان شویم. تنها كارى كه اسكولارى انجام داد این بود كه اعضاى تیم را دور هم جمع كرد و به ما گفت كه باید قهرمان شویم چرا كه تنها با این كار است كه مى توانیم دهان مخالفان و منتقدان مطبوعاتى را ببندیم. او پنج، شش نفر از بازیكنان قدیمى و باتجربه تیم مثل من، كافو، ریوالدو، امرسون را صدا زد و از ما خواست در راه رسیدن به هدفمان یكدل باشیم و در این راه به بازیكنان جوان و بى تجربه نیز كمك كنیم. در آن زمان مشكلات حاشیه اى كه از خارج به تیم تحمیل مى شد بسیار بیشتر از مشكلات تاكتیكى و تكنیكى تیم بود. اسكولارى احساس كرد تیم نیاز به یك دگردیسى محیطى و روانى دارد. او به ما گفت تمام مشكلات خارج از میدان مسابقه فقط به او مربوط مى شود و او تمام آنها را حل خواهد كرد و از ما خواست بدون توجه به اینگونه مشكلات تمام هم و غم خود را در میدان مسابقه صرف پیروزى كنیم. لوكزامبورگو به خاطر برخى مشكلات نظیر فرار مالیاتى، مشكلات خانوادگى و نظایر اینها تیم را ترك كرد وگرنه او هم مانند اسكولارى این توانایى را داشت كه برزیل را به مقصود برساند.
•به قهرمانى برزیل در جام جهانى ۲۰۰۶ چقدر امیدوارى؟
برزیل در حال حاضر قهرمان جهان است و مسئولان و مربیان برزیلى تلاش مى كنند براى جام جهانى ۲۰۰۶ تیمى را روانه میدان كنند كه بتواند مجدداً قهرمان جهان شود. برزیل بزرگ ترین و قوى ترین تیم دنیا است بخت ما براى قهرمانى در جهان از همه تیم ها بیشتر است.
•به نظرت فوق ستاره بعدى برزیلى ها كدام بازیكن خواهد بود؟ شرط مى بندم كه حداقل این بازیكن هم پست تو نخواهد بود.
شك نكنید كه فوق ستاره جدید برزیل در كناره هاى زمین بازى مى كند. او كسى نیست جز روبینوى جوان كه مى تواند براى سالیان دراز بهترین بازیكن جهان باشد همان طور كه در حال حاضر رونالدینیو عنوان دار بهترین ها است.
•آیا روبینیو در رئال موفق خواهدبود؟
شک نکنید.
•اگر رئال و چلسى دوباره با هم بازى كنند به نظرت نتیجه چه خواهد بود؟
رئال تا به حال ۲۹ بار لالیگا را فتح كرده، نه بار جام هاى اروپایى را كسب كرده و از سابقه فوق العاده اى برخوردار است این در حالى است كه چلسى تاكنون موفقیت هاى چشمگیرى نداشته است. اگر این دو تیم ده بار با هم بازى كنند شك نكنید هر ده بار برنده رئال است به دو دلیل؛ اول تجربه زیاد مادریدى ها و دوم به خاطر نحوه سازمان دهى رئال كه در این مورد هیچ تیمى در دنیا مثل ما نیست.
•اگر مى خواستى از بین بازیكنان حال حاضر دنیا و بازیكنان قدیمى فوتبال، یكى را انتخاب كنى كه زوج تو را در سمت چپ میانه زمین تشكیل دهد چه كسى را انتخاب مى كردى؟
بدون هیچ شك و تردیدى، دى استفانو.
•مى گویند دستمزدت نسبت به سایر كهكشانى ها كمتر است. فكر مى كنى چرا این طور است؟
من هیچ گاه رسماً اعلام نكرده ام میزان دریافتى ام از رئال چقدر است. ولى این را بدانید كه هركس به اندازه ارزشش و تاثیرگذارى كه در تیم دارد دستمزد مى گیرد.
•با كدامیك از بازیكنان انگلیسى شاغل در رئال راحت تر هستید؟
مایكل اوون را  به درستى نشناختم. خیلى با او صحبت نمى كنم چرا كه بچه بسیار ساكتى است و خیلى حرف نمى زند. با استیو مك منمن تا وقتى كه اینجا بود رابطه خیلى خوبى داشتم. اما رابطه ام با دیوید و همسرش بسیار عالى است و بیشتر اوقات با هم هستیم. با جاناتان هم رابطه خوبى دارم و هر وقت پیش بیاید غذا را با هم صرف مى كنیم. من با تمام بازیكنان انگلیسى ارتباط خوبى داشته و دارم حتى با اوون نیز مشكلى ندارم. او بازیكن و انسان بسیار بزرگ و شایسته اى است. وودگیت اسپانیایى را بسیار خوب صحبت مى كند حتى بهتر از استیو كه چهار سال در اسپانیا زندگى مى كرد. متعجبم كه چطور در این مدت كم اسپانیایى را به این خوبى یاد گرفته است.
•چند سال پیش هنگامى كه شما با منچستر یونایتد بازى داشتید و آنها را با شكستى سنگین بدرقه كردید سمت راست یونایتدى ها كه در آن گرى نویل بازى مى كرد محل تاخت و تاز شما بود. اول بازى حملات بسیارى را از این سمت تدارك دیدید سپس عقب نشینى كردید و اجازه دادید نویل حملاتى را متوجه رئال كند. آیا این یك تاكتیك از پیش تعیین شده بود یا خودت تشخیص دادى كه چنین بلایى را سر نویل درآورى؟
نه تاكتیك خاصى نبود. به نظرم گرى بازیكن بدى نیست اما هر وقت یونایتدى ها با ما بازى دارند دچار نوعى استرس و عصبانیت مى شوند. ما باید حتماً منچستر را مى بردیم و این باعث نگرانى تمام بازیكنان و مربیان منچستر شده بود. با اینكه منچسترى ها بازى را چهار بر سه بردند اما نتوانستند صعود كنند. هنگامى كه در شروع بازى بكام را در تركیب یونایتدى ها ندیدیم بسیار خوشحال شدیم. با نبود او یك نفس راحت كشیدیم. از اینكه مى دیدیم بهترین بازیكنشان را بیرون گذاشته اند هم متعجب و هم خوشحال شدیم. در دقایق پایانى كه دیوید به زمین آمد منچستر متحول شد و بكام با دو گلى كه به ثمر رساند ارزش هایش را به خوبى نشان داد.
•طى سالیان اخیر باشگاه هاى بزرگ بسیارى خواستار حضورت در تیم هایشان شده اند آیا تا به حال فكر كرده اى كه روزى رئال را ترك خواهى كرد؟
بله پیشنهادهاى بسیارى داشته ام ولى رئال خانه من است. نمى خواهم رئال را ترك كنم. تابستان پیش از سوى چلسى پیشنهاد بسیار خوبى به دستم رسید اما سرانجام رئالى ها پیشنهاد بهترى را ارائه دادند و من تصمیم گرفتم در رئال بمانم.
•بازیكنان آمریكاى جنوبى در تیم هاى انگلیسى چندان موفق نیستند. به نظرت علت چیست؟
سبك فوتبال انگلیس بسیار متفاوت است. بازیكنان آمریكاى جنوبى خصوصاً برزیلى ها از نظر روانى و روحى نمى توانند خود را با فوتبال جزیره وفق دهند. در انگلیس به تكل زدن و بازى هاى درگیرانه بسیار بها مى دهند در حالى كه در برزیل و سایر كشورهاى آمریكاى جنوبى ما به این مسائل به هیچ وجه عادت نداریم و این هم زمان مى برد تا بازیكنان به آن عادت كنند.
•براى بعد از خداحافظى ات از میادین، چه برنامه اى دارى؟
مى خواهم به برزیل برگردم و یك سالى را فقط استراحت كنم. سپس در كشورم گام به دنیاى مربیگرى مى گذارم تا تجربیاتم به جوانان برزیلى منتقل شود.نوشته شده توسط حامد در دوشنبه 17 مرداد 1384 و ساعت 05:08 ق.ظ
ویرایش شده در دوشنبه 17 مرداد 1384 و ساعت 06:08 ق.ظ


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

هدیه تهرانی

jessica alba

سایت گل از علی جون

Stealth

مهناز افشار

همه چی!

دانلود بازی

لعیا زنگنه

Rachel McAdams

شارلاتان

پرسپولیس

خبر

کعبی

گفتگوی اختصاصی فیفا با علی جون

مربی گری مجازی


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

حامد(18)

موضوعات

ورزشی(8)
سینما(8)
بازی بازی(1)
موبایل(1)

آرشیو

  مرداد 1384 (18)


لینکستان


لینکدونی

سام (-)
آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

ssx.Mihanblog.com